Leadership

Officers

Church Officers

Church Clerk – Tommy Henley 2024

Associate Clerk – Marty Cook 2024

Moderator – Linda Jones 2025

Associate Moderator – Gary Knight 2025

Treasurer – Mark Williams 2024

Assistant Treasurer – Carol Wilkinson 2024

Deacon Officers

Chair – Kim Wilkinson

Vice Chair – Chris Gambill

Secretary – Carlos Mir

Historian – Paul McCraw

Co-Chief Ushers – Carlos Mir, Charlie Davis

 

Deacons

*Year indicates ending year of term

Life Deacons

Dick Bagnal

John Baxley

Hoyt Beard

Benny Bowes

Linwood Davis

Ralph Messick

David Matthews

Tom Moore

Joe Newsome

Jack Shearin

David Smelcer

Mark Thompson

Walter Wiley

Deacon Roster

John Baxley  2024

Wally Cox 2023

Mary Foskett 2023

Minerva Fox 2025

Chris Gambill 2024

John Hanes 2023

Joanne Henley 2024

Joani Hughes 2023

Joseph Jones 2023

Sheree Jones 2025

Holly Kessler 2025

Kelly King 2025

Jill Knight 2024

Kevin Masten 2023

Carlos Mir 2024

Jim Nelson 2025

Twyla Nelson 2024

Lynn Rhoades 2025

Steve Smith 2024

Fran Stewart 2024

Pat Thompson 2025

Walter Wiley 2023

Carol Wilkinson 2025

Kim Wilkinson 2023

Committees

Finance Committee

Scott Hudgins (chair) 2025

Nancy Hawley 2024

Leslie Lowdermilk 2023

David Smelcer 2024

Matt Steen 2024

Jim Tew2023

House and Grounds Committee

Mark Thompson (chair) 2023

Bo Drew2024

John Hanes 2023

Joseph Jones 2024

Mary Kaylor 2024

Kim Wilkinson 2023

Missions Committee

Lee Anne Stiffler (chair) 2023

Laura Ball 2023

Martha Greene 2024

Linda Lewis 2024

Steve Smith 2023

Kim Towles 2024

Nominating Committee

Linda Jones ( chair) 2023

Leah Clark 2024

Marty Cook 2024

Paul McCraw 2023

Twyla Nelson 2023

Janet Williams 2024

Personnel Committee

Pat Thompson (co-chair) 2023

Roper Halverson (co-chair) 2024

Phil Batten 2023

Joy Gambill 2024

Holly Kessler 2024

Sherry Tew 2023

Policy Committee

Gary Stiffler (chair) 2023

Wally Cox 2023

Minerva Fox 2024

Nancy Robinson 2023

Fran Stewart 2024

Art Yates 2024

Scholarship Committee

Chris Towles ( chair) 2024

Elmer Hayashi 2023

Sheree Jones 2024

Jim Nelson 2023

Holly Norton 2023

Terri Yates 2024

Teams

Adult Ministry Team

Mary Foskett (co-leader) 2023

Linda Jones ( co-leader) 2023

Bereavement Ministry Team

Beth Stainback (co-leader) 2023

Martha Teague (co-leader) 2023

Children’s Ministry Team

Victoria Crandall (co-leader) 2023

Kim Wilkinson ( co-leader) 2023

Homebound Ministry Team

Minerva Fox (co-leader) 2023

Florence Wiley (co-leader) 2023

Hospitality/Fellowship Ministry Team

Cindi Goins ( co-leader) 2023

Linda Stewart (co-leader) 2023

Music/Arts Ministry Team

Kim Hovis ( co-leader) 2023

Carlos Mir ( co-leader) 2023

New Member Ministry Team

Sheree Jones ( co-leader) 2023

Carol Wilkinson (co-leader) 2023

Outreach Ministry Team

Kate Masten (co-leader) 2023

Holly Kessler ( co-leader) 2023

Worship Ministry Team

Alice Cox (co-leader) 2023

Nancy Robinson (co-leader) 2023

Youth Ministry Team

Joanne Henley (co-leader) 2023

Gordon Thompson (co-leader) 2023

Senior Adult Ministry Team

Barbara Bedwell ( co-leader) 2023

Roper Halverson (co-leader) 2023

Pin It on Pinterest